Видове спирачна течност.
Видове спирачна течност
Масло-алкохол
Маслено-алкохолните спирачни течности са първите използвани в автомобилите. Те се произвеждат основно от смес от рициново масло и бутилов алкохол и вече не се използват в съвременните автомобили. Такива течности понякога се изискват от собствениците на автомобили. Маслено-алкохолните течности са лоялни към старите спирачни системи – те не корозират маркучите и уплътнителните маншети от обикновена гума. Недостатъкът е, че такива течности не понасят високи температури и кипят рано и стават вискозни на студено. Използването на тези съединения при съвременните дискови спирачки е практически невъзможно. Маслено-алкохолните състави не абсорбират влагата и не се влошават в продължение на десетилетия. Ако влязат в контакт с боя, те не я разяждат. Контактът на такава течност с кожата също не причинява сериозна вреда.
Гликоли
Гликоловите спирачни течности са създадени на базата на полиетиленгликоли и полиестери на борна киселина. Те са чиста отрова. Когато такива течности влязат в контакт с боята, те буквално се абсорбират в боята. Те са толкова агресивни, че всички уплътнения за спирачната система трябва да бъдат направени от специална химически устойчива гума. Но гликоловите течности кипят при температури над 250, но само когато са нови.
Едно от отрицателните им свойства е хигроскопичността, тоест способността да абсорбират влагата от въздуха. С течение на времето гликоловата течност се разрежда с вода до такава степен, че нейната точка на кипене пада до 140–150 градуса. И това се случва доста бързо – буквално за няколко години, независимо колко често и колко сте използвали колата. Влагата в спирачната течност не само влошава спирането, но и започва да корозира спирачната система отвътре, причинявайки корозия.
Ако гликоловата спирачна течност влезе в контакт с кожата ви, незабавно измийте замърсената зона с течаща вода и след това с вода и сапун. Ако течността попадне в очите ви, изплакнете ги обилно с вода в продължение на поне 15 минути, като държите клепачите си отворени и след това потърсете медицинска помощ за допълнителна помощ.
Видове спирачна течност – вижте тук