Има 4 основни етапа при работа с огнезащитни бои, чието правилно изпълнение е в основата на успеха:
1/ При работа с огнезащитни бои тряба подготовка на защитената повърхност
Изключително важен етап, резултатите от който директно определят дали огнезащитното покритие ще служи надеждно в продължение на години или ще се отлепи, буквално се разпада от защитените строителни конструкции за няколко седмици. Основната работа на този етап е почистването на повърхности от слоеве от предварително нанесени лакове, бои, грундове; всякакъв вид замърсяване – прах, технологични отлагания, соли, ръжда. Използват се методи за механично и/или химическо почистване – това е използването на абразивни електрически инструменти, ръчни инструменти, пясъкоструйни машини; както и преобразуватели на ръжда, разтворители за отмиване на предишния цвят. След това цялата повърхност, която трябва да бъде защитена, трябва да бъде добре обезмаслена, например с ацетон.
2/ Нанасяне на грунд
Тази функция има две важни задачи – защита на повърхността от корозия, гниене; подобряване на адхезията за последващо наслагване на слой огнеупорна боя; намаляване на риска от лющене, напукване на слоя боя. Доста често се препоръчва използването на универсален алкиден грунд GF-021, който изисква поне три дни да изсъхне напълно преди боядисване.
3/ Боядисването
Покритието с боя се извършва в зависимост от сложността на условията на работното място, общата площ на защитените метални конструкции с четки, валяци или пистолети за пръскане, станции за безвъздушно пръскане. Боядисването трябва да се извършва в строго съответствие с инструкциите на производителя, само тогава огнезащитното покритие ще служи дълго време; както и в процеса на работа, консумацията на огнезащитни бои на 1 m2 ще съответства на посочената в техническата документация; няма да има преразход, допълнителни разходи не са включени в оценката.
4/ Нанасяне на финалното покритие
Топ лак, най-често огнеупорен лак, произведен от същата фирма; или покритие, което предпазва от влага, ултравиолетови лъчи.
Процес на образуване на огнеупорен слой огнезащитна боя
Слоят огнеупорна боя, нанесен върху повърхността, е неразличим от конвенционалните покрития, но когато е изложен на високи температури, обикновено около 350℃, той започва да се държи по необичаен начин поради своите набъбващи свойства.