Осъзнатостта – основен признак на личностно развитие

Осъзнатостта – основен признак на личностно развитие

Лична зрялост и лидерство – ключът към успеха в управлението

Да, осъзнаването е друг белег за лична зрялост и за личностно развитие.

Осъзнатост е, когато човек разбира добре какво му се случва. Например, може да има лошо настроение, загуба на сила или липса на мотивация за действие.

Колкото по-добре човек разбира причинно-следствените връзки в себе си, толкова по-добре осъзнава последствията от действията си и толкова повече шансове има да се промени.

Това е осъзнатост.

Ако мениджърът не разбира последствията, той ще вземе недалновидни и неизгодни решения – например ще спести пари, но по нечестен начин. Такъв лидер ще прави това, което е полезно в момента, но това ще разруши доверието между него и подчинените му.

Ако човек не вижда трезво какво се случва, често има реакцията „Нямам нищо общо с това“.

Той живее в свят, в който винаги някой друг е виновен, че нещо не му се получава. И той няма да има възможност да коригира ситуацията, защото не осъзнава как прехвърля цялата отговорност на другите. Такъв мениджър може безкрайно да търси и наема нови служители и всички те ще грешат.

Как са свързани личната зрялост и способността да бъдеш добър лидер в личностно развитие?

Това е тем, която се обсъжда в групови класове.

Питаме участниците дали е имало лидер в живота им, на когото са искали да приличат.

Ако е така, какъв човек беше той и защо беше добър? Когато хората започнат да разсъждават върху преживяванията си, те виждат набор от модели: той даде честна обратна връзка, той никога не е злоупотребил с доверието ми, той се интересуваше от моето израстване и т.н.

Тези описания обикновено са 80% личностни черти и само 20% професионални умения.

В контекста на управлението личностното развитие осигурява мощна основа за това да бъдеш добър лидер.

Ако в човек има много незрялост, това се проявява в емоционални реакции – лидерът компенсира собствените си слабости за сметка на своите подчинени.

Мениджърът поема отговорност за служителите си, а това разширява границите на неговата отговорност. Ако личната отговорност не е развита, е невъзможно да се осъзнае отговорността за по-широкия контекст. В противен случай мениджърът ще прехвърли вината за своите грешки върху подчинените си.

Освен това мениджърът се нуждае от определени умения. Няма смисъл да се опитвате да приложите някое от тях, ако човекът не е готов. И обратното – когато личността е развита, можеш да овладееш всяко умение.