Фекалните маси и битовите отпадни води в Бургас се подават през канализационни тръбопроводи до подземен утаител (септична яма). Тук суспендираните частици, които се съдържат в отпадъчните води. Докато се движат през камерите на картера, постепенно се утаяват на дъното си. Образуваната по този начин утайка претърпява микробиологичен процес на разлагане под въздействието на анаеробни бактерии и се превръща в утайка. Изчистените отпадъчни води се вливат по-нататък във филтърния кладенец. И постепенно се абсорбират в почвата през дренажната мрежа. В същото време се натрупва в септичната яма и става необходимо периодично да се почиства.
Честота на почистване на септични ями в Бургас
Необходимо е поне веднъж годишно да се почистват септичните ями. Но в същото време трябва да се оставят около 20% от утайката, необходима за първоначалното замърсяване на утайката. Постъпваща в камерата на картера с анаеробни бактерии. Ако конструкцията на септичния резервоар предвижда наличието на тръби за утайки. Тогава отстраняването на утайките от утайката преминава чрез гравитация през съответните тръби под действието на хидростатичната глава. При липса на тръби за утайки утайката трябва да се изпомпва през изпускателните тръби с вакуумни дренажни помпи или с помощта на канализационни машини. Съществуващите тръбопроводи, при правилна работа на септични ями, не изискват редовно почистване и могат да се почистват само при необходимост, например с плътно запушване. За това в канализационните тръбопроводи с голяма дължина са предвидени шахти, които дават възможност за промяна на посоката на тръбопровода, както и за почистване без проблеми в случай на запушване. Навременната превантивна диагностика на канализационните тръбопроводи и резервоарите за утаяване ще позволи навременно почистване и ще избегне скъпи ремонти.
Най -простият метод за почистване на септични ями в Бургас е автоматизираното отстраняване на механични утайки и активната утайка от дъното на камерите. Методът се използва в Бургас, когато конструкцията на септичната яма предвижда наличието на резервоари за съхранение, в които се изпомпват нежелани примеси с помощта на помпи и филтри. В този случай почистването на септични ями ще се състои в подмяна на резервоарите, пълни с утайка, с празни. Степента на пълнота на резервоарите, като правило, се определя визуално и при необходимост септичната яма се обслужва.